Vladimir Wolff zaciera granice rzeczywistości. Recenzja książki „Cień Proroka”

Literatura – odzwierciedlenie rzeczywistości. Problemy toczące się wokół społeczeństw, od zawsze znajdowały odzwierciedlenie w tekstach napisanych przez największych autorów wszech czasów. Współcześnie, niewyczerpane źródło konfliktów  i dylematów społecznych otwiera bezgraniczne spektrum możliwości dla twórców kultury. Nie muszą nawet niczego wymyślać. Wystarczy brać i czerpać tematy z wiadomości.

Takie książki są i zawsze będą aktualne, bowiem każdego przeciętnego czytelnika interesują więzi pomiędzy fabułą opowieści a rzeczywistością. Vladimir Wolff, swoją książką Cień Proroka strzelił w sam środek tarczy. Stworzył wrażenie, że tekst nie jest efektem kreacji artystycznej, a tylko opisem rzeczywistość. I pokazuje coś, co przyjdzie nam poznać już za chwilę. 

Kryzys uchodźców w Europie, ekspansja „Państwa Islamskiego” i fala terrorystycznych zamachów – to nasza dzisiejsza rzeczywistość. Są też inne tematy, które nurtują teraz społeczeństwa, jednak najgłośniejsze rozmowy rozgrywają się obecnie wokół kwestii muzułmańskiej ekspansji. To właśnie ta kwestia stała się tłem dla rozwoju wydarzeń w książce Cień Proroka. Okraszenie tych wydarzeń gonitwami, strzelaninami i walkami, czynią książkę bardzo mocną historią, opierającą się o autentyczną sytuację.

Czytając, cały czas znajdujemy się w jądrze wydarzeń, w samym centrum konfliktu. Stajemy się świadkami bezlitosności i okrucieństwa w stosunkach „człowiek kontra człowiek”. Dla bojownika Państwa Islamskiego nie istnieje amnestia, nie ma mowy o jeńcach, a śmierć jest darem na szlaku do wieczności. Zajrzeć w głowę niebezpieczeństwa i otworzyć ją dla czytelników pomogło autorowi doświadczenie zawodowe historyka – „zło” zawsze miało taki sam sens, zmieniało tylko twarz.

Autor cały czas utrzymuje wysoki poziom napięcia oraz szybkie tempo, barwnie opisując akcję, dzięki czemu książkę czyta się jednym tchem. Sposób, w jaki została napisana, pozwala nam – polskim czytelnikom – spojrzeć na swój kraj z innej perspektywy. Perspektywy terrorysty planującego zamach w Szczecinie. Pozwala rozpatrzyć odmienności religijne i kulturowe, pomaga zrozumieć, czym kierują się terroryści. Choć zrozumieć to jest dość trudno.

Czy jesteśmy gotowi przyjąć “wroga” i stawić mu odpór? A może jest on już wśród nas? Lęki powstają w głowach czytelników jak ciemne cienie przez całą książkę, a jednocześnie pojawia się nadzieja, że ktoś zmoże dać odpowiedź na te pytania.

Oprócz tego, Cień Proroka jest jakby przedłużeniem historii znanej już z poprzednich części cyklu o Macie Pulaskim. Tym razem, jego położenie nie jest aż tak znaczące, jest to jednak niebywale interesującym przypadkiem, że spotykamy jednego bohatera na stronach różnych książek jednego autora – znany już charakter w całkiem kontrastowych okolicznościach.

Zwięzły język tekstu, dobrze rozplanowana akcja i kompletnie zatarta granica pomiędzy fikcją i rzeczywistością – tak można byłoby krótko opisać powieść Wolffa. Reasumując, mamy tutaj książkę, której stron nie liczymy podczas czytania, a nurkujemy w nich, zapominając o płynącym czasie. Nie przesadzając – Cień Proroka to pozycja, która musi znaleźć się na każdej książkowej półce.


Ten i inne e-booki o tematyce wojennej znajdziesz na stronie cdp.pl

Facebook_1200x628_BannerPost_EbookiWojenne


Jeśli chciałbyś otrzymać książkę Metalowa burza Vladimira Wolffa lub Czerwona ofensywa Piotra Langenfelda – wskaż swoją ulubioną książkę o tematyce wojennej w komentarzu pod tekstem i uzasadnij swój wybór. Na komentarze czekamy do środy, 31.08. do godziny 23:59. Zwyciężą dwie najciekawsze odpowiedzi.