Najbardziej oczekiwane gry 2017 roku

Miniony rok obfitował w produkcje wywołujące u graczy większe i mniejsze achy i ochy. Producenci walczyli dzielnie dzierżąc w dłoniach pady i klawiatury, aby to im przypadł tytuł innowatorów w tej niełatwej branży. Poprzedni rok przyniósł nam jeszcze lepszą grafikę (Crysis), hybrydy gier i seriali (Quantum Break), niespotykane dotąd rozwiązania (Oxenfree) czy osadzenie na dobre wyborów moralnych w grach (dzieła od studia Telltale). Nowości było mnóstwo, nie wspominając już o tytułach pozwalających na zabawę z użyciem okularów VR (Alice VR).

Czym zatem w tym NOWYM roku zaskoczą nas deweloperzy? Przed Wami mój subiektywny wybór 12 tytułów na 12 nowych miesięcy! Nie wiem jak Wy, ale ja już ostrzę sobie zęby.

 

1. Vampyr

Jak dla mnie, kolejnego dzieła mistrzów od Life is Strange nie trzeba przedstawiać. Więc gdy tylko dobiegły do mnie pierwsze plotki o powstawaniu ich nowej gry, wiedziałam, że będzie to strzał w dziesiątkę.

Vampyr będzie kolejną produkcją pełną mroku i akcji. Przeniesiemy się w czasie do okolic I Wojny Światowej. Powracający z niej bohater, który dotąd był lekarzem, pada ofiarą wampira. Od tego momentu toczy ze sobą wewnętrzną walkę. Jak podążać zgodnie ze swoim powołaniem, gdy zapach krwi jest taki kuszący…

Poza główną linią fabularną, poruszając się po Londynie będziemy mieli możliwość wykonywania także zadań pobocznych. Nie zabraknie również trudnych wyborów moralnych.

 

2. South Park: Fractured But Whole

Na tę grę cieszę się chyba najbardziej. A to dlatego, że już pierwszą odsłonę tej przezabawnej parodii erpegów przeszłam z uśmiechem od ucha do ucha. Możemy spodziewać się kilku zmian względem poprzedniczki, gdyż nową odsłoną zajął się nowy producent. Nie zrezygnowano jednak ze współpracy z samymi twórcami serialu animowanego South Park – to oni ponownie będą odpowiedzialni za pokręcony scenariusz gry. A z czego tym razem będziemy się nabijać? Z superbohaterów popkultury!

 

3. Syberia 3

Gratka dla fanów Benoita Sokala – 13 lat później. Kate Walker opuściwszy Wyspę Pingwinów wpada w tarapaty, z których ratują ją ludzie z plemienia Jukol. Okazuje się, że razem będą musieli stawić czoła wspólnemu wrogowi. Stateczne dotąd obrazy tej przygodówki point and click ustąpią miejsca przepięknym tłom 3D.

 

4. Mass Effect: Andromeda

To chyba jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów nadchodzącego roku. Mass Effect w każdej poprzedniej części umiejętnie łączył elementy PRG z akcją. W tej odsłonie ludzkość, jak i inne rasy zamieszkujące dotąd Drogę Mleczną, opuszcza swoje cztery kąty Wszechświata w poszukiwaniu innych cywilizacji i nowego miejsca w Kosmosie. Docelowo akcja dziać się będzie na planecie Andromeda. Przemieszczaniu się bohatera po planetach będzie sprzyjała możliwość użycia jetpacka, który będzie nowością w tej odsłonie. Twórcy zrezygnowali również z podziału na klasy ( co moim zdaniem jest dobrym posunięciem) na rzecz indywidualnego dostosowania umiejętności bohaterów.

 

5. Detroit: Become Human

W 2017 twórcy takich tytułów jak Heavy Rain czy Beyond: Two Souls znów pokażą na co ich stać. Become Human to kolejna produkcja, która przeniesie nas w przyszłość. Świat wypełniony jest robotami, które na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od ludzi. Jeden z robotów (Kara) jest – w przeciwieństwie do innych – obdarzony uczuciami. W tej interaktywnej opowieści przyjdzie nam więc towarzyszyć Karze w jej w perypetiach i rozterkach.

To, co prócz fabuły budzi największe zainteresowanie to nieliniowość gry. Wszelkie znalezione poszlaki czy podjęte decyzje będą miały wpływ nie tylko na zakończenie gry, ale i na wydarzenia dziejące się na bieżąco. No i duży plus: tematyka egzystencjalna.

 

6. Elex

To kolejna postapokaliptyczna produkcja RPG grana z perspektywy trzeciej osoby. Tym, co wyróżnia grę pośród innych, jest wymieszanie przez producentów dwóch światów: świata wyjętego niczym ze średniowiecza oraz świata nowoczesnej technologii. Wszystko dlatego, że znajdujemy się na planecie, w którą wcześniej uderzył meteoryt. Meteorytem na gapę zabrał się Elex – tajemniczy pierwiastek. Służy on do produkcji uzbrojenia i umożliwia stosowanie magii. Elex przyczynił się do zwaśnienia wielu ludzi na planecie. Nasz bohater, osamotniony generał, przemierzy świat w poszukiwaniu rozwiązania, które sprawi, że cała ludzkość znów dostąpi pojednania.

 

7. Death Stranding

Gra zasiała we mnie swe ziarno ciekawości, dzięki osobie Normana Reedusa (Daryl z The Walking Dead). Czy jednak pozycja obroni się czymś więcej niż tylko seksownym Reedusem? Ano powiadają, że na dokładkę dostaniemy Madsa Mikkelsena. Mówi się również, ze Death Stranding będzie najbardziej pogmatwaną fabularnie przygodówką akcji, jaką widział świat. Obyśmy tylko doczekali się jej w tym roku!

 

8. Spellforce 3

Akcja Spellforce 3 osadzona jest przed wydarzeniami z części pierwszej. Stąd świat ukazany w grze stanowi jeszcze całość (później został porozrywany na szereg wysp), a gracz prześledzi, co tak naprawdę doprowadziło do jego podzielenia. Nadchodząca odsłona strategii to w głównej mierze potyczki z tajemniczą frakcją o nazwie Arcane. Tradycyjnie dostaniemy możliwość skonfigurowania postaci niczym w rasowym erpegu, a później czeka nas już tylko uczestniczenie w potyczkach, rozbudowywanie armii oraz ulepszanie obozu. Głównym zadaniom fabularnym towarzyszyć będzie tradycyjnie szereg zadań pobocznych.

 

9. Destiny 2

Destiny 2 to kontynuacja multiplayerowej strzelanki FPP z 2014 roku. Twórcy obiecują, że tym razem dostarczą nam o wiele bogatszą warstwę fabularną. Tym razem gra będzie miała swą premierę również i na pecety. Czekają nas większe oraz bardziej zaludnione planety, a także sama eksploracja kosmosu.

 

10. Styx: Shards of Darkness

Inspirowana serią Thief trzecioosobowa skradanka, będąca kontynuacją gry Styx: Masters of Shadows. Tym razem nasz wojowniczy Goblin Styx wpadnie na trop paktu, który zawiązały między sobą Elfy i Krasnoludy. Ich głównym celem ma stać się zniszczenie goblińskiej rasy. Mechanika sequela pozostaje bez większych zmian, a to co cieszy – to rozleglejszy niż dotąd świat oraz nowe umiejętności bohatera.

 

11. BattleTech

W BattleTech mech mecha pogania. Mamy bowiem do czynienia ze światem przyszłości, a w nim nie mogłoby zabraknąć mechów. Produkcja będzie taktycznym RPG osadzonym w świecie krwawych konfliktów. Gra wygląda bardzo obiecująco. Wiele dobrego zapowiada sama strona graficzna.

 

12. Regalia: Of Men And Monarchs

Pełna magii, turowa strategia polskiego studia Pixelated Milk. W grze wcielamy się w młodego szlachcica, który w spadku po ojcu dostał pewne oddalone od królestwa terytorium. Niestety, jest ono w rozpaczliwym stanie, a na dodatek niebawem okaże się, że bohater odziedziczył również pewien dług po swoich przodkach. Naszym głównym celem będzie więc przywrócenie świetności miastu oraz spłacenie długu. Nie zabraknie także typowej dla gatunku eksploracji i walk.