29 gier wideo w 36 godzin!
Warsaw Film School Game Jam 2

W niedzielę 19.02. w Warszawskiej Szkole Filmowej zakończył się Warsaw Film School Game Jam 2. 2 noce, 2 nagrody, 2 wyróżnienia, 3 dni, 5 jurorów, 10 statuetek, 20 nagród rzeczowych, 29 gier wideo, 110 uczestników, 130 sztuk pizzy oraz 200 napojów energetyzujących – to liczbowe podsumowanie konkursu dla młodych twórców gier wideo, którego jednym ze sponsorów było cdp.pl. Zwyciężyły grupy “Yayo” i “Krasnoludy z Marsa”. Tematem przewodnim wydarzenia był „Miś” Stanisława Barei.  

Spotkania z cyklu “game jam” to rodzaj hackathonu, inspirujące wydarzenie dla młodych twórców gier wideo z całej Polski, zrzeszające środowisko projektantów gier, grafików i programistów. Celem jest tutaj zaprojektowanie i stworzenie jednej gry w ekstremalnie krótkim czasie. W przypadku Warsaw Film School Game Jam to zaledwie 36 godzin. W ramach tegorocznej edycji twórcom biorącym udział w konkursie udało się w tym czasie wykonać łącznie 29 gier.

Temat wydarzenia zachwycił wszystkich miłośników PRL-owskiego klimatu. Twórcy gier wideo nawiązywali do kultowego filmu “Miś” w reżyserii Stanisława Barei. W grach nie zabrakło odwołań do scen z filmu oraz realiów epoki PRL. Młodzi programiści i graficy postawili też na sentyment do lat swojego dzieciństwa.

Trzeba przyznać, że odniesienia do epoki i filmu były bardzo silne. Gry, oprócz warstwy rozrywkowej, cechowała też rola edukacyjna – zauważa prof. Mirosław Filiciak, Dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS.

Podczas drugiej edycji Warsaw Film School Game Jam przyznano dwie nagrody i dwa wyróżnienia. Werdykt Jury zbiegł się z decyzją Publiczności, dlatego podwójnym wygranym została grupa Yayo za grę „Most insane śpoons”.

Grę tworzyliśmy w pięć osób, ale łącznie spaliśmy 6 godzin. Myślę, że do tego typu imprez trzeba podchodzić poważnie. Zamierzamy poprawić kilka niedociągnięć i umieść grę w internetowym serwisie dla playerów – powiedzieli zaraz po finale.

Druga nagroda powędrowała do rąk ekipy Krasnoludy z Marsa za grę „Iron Miś”. Jeśli zaś chodzi o wyróżnienia, pierwsze z nich otrzymała Miku, która podczas konkursu Warsaw Film School Game Jam samodzielnie stworzyła swoją pierwszą grę wideo pt. „Nagraj misia the game”. Drugie wyróżnienie powędrowało do zespołu Jamm za grę pt. „Paper Bear”.

Warszawska Szkoła Filmowa już po raz drugi gościła dizajnerów, programistów, grafików oraz twórców muzyki podczas Warsaw Film School Game Jam. Inicjatywa ta pomaga w promowaniu działalności pasjonatów wirtualnej rzeczywistości i nowych technologii. Laureaci tegorocznego konkursu Game Jam spotkają się z końcem roku podczas Game Jam Awards 2017, gdzie zostaną nagrodzeni najlepiej rokujący twórcy.


źródło: materiały prasowe